29 Mayıs Bilim Günü Olsun

Milli Teknoloji Hamlesi İkitelli’de Konuşuldu
Milli Teknoloji Hamlesi İkitelli’de Konuşuldu
24 Temmuz 2019
İstanbul Aydın Üniversitesi Mümtaz Turhan Paneli
İstanbul Aydın Üniversitesi Mümtaz Turhan Paneli
24 Temmuz 2019

29 Mayıs Bilim Günü Olsun

29 Mayıs Bilim Günü Olsun

29 Mayıs Bilim Günü Olsun

Beyoğlu Pera Müzesi önünde toplanan, STK temsilcileri, 29 Mayıs’ın Bilim Günü olmasını istedi. “Huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, başka kurtuluş yok” başlığıyla 29 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

Ayşe Rana İncecik

29 sivil toplum kuruluşu 29 Mayıs’ın bilim günü olmasını istedi. Beyoğlu İlçesi Pera Müzesi önünde toplanan, STK temsilcileri, huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, başka kurtuluş yok” başlığıyla 29 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından ortak basın açıklaması yapıldı. Bilim Teknoloji Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Kemal Çiftçi, yaptığı konuşmada Türkiye’nin birinci problemi bilim ve yüksek teknoloji üreterek pazarlamak olduğu genel kabullerdendir, diyerek şunları söyledi “ 5 milyon nüfuslu bir ada devleti olan Singapur’un ihracatı 320 milyar dolar. Peki, bizde durum ne? Son yıllarda ciddi gayretler sarf edildi ve buna rağmen şimdilik 160 milyar dolar yakaladık. Türkiye’nin 2023 için ciddi bir ihracat hedefi var. 500 milyar dolar. Bunu nasıl yakalayacağımız ayrı bir mesele olsa da bununla Hong Kong’a bile ulaşamıyoruz. Bu ülkenin yıllık ihracatı 550 milyar dolar ve nüfusu da sadece 7 milyon. Biz ise 80 milyonluk bir ülkeyiz. Şanlı tarihimiz ve kültürümüzle iftihar ediyoruz. Fakat bir şehir devleti olan Hong Kong’a bile ulaşamıyorsak bunun üzerinde ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekmez mi? “

BİLİM RAĞBET GÖRDÜĞÜ YERE GÖÇ EDER

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu Genel Başkanı Ramazan Bakkal da konuşmasında ilime en büyük değeri veren Padişah çağ açan lider Fatih Sultan Mehmet olduğunu hatırlatarak, “Bilim üretmeden, domates biber patlıcan satarak ancak bu kadar olunur… Gerisi bolca laftan ibaret kalır…” dedi. Bakkal, konuşmasında şunları dile getirdi: “Bugün Bilim Teknoloji Çalışma Grubu ile birlikte 29 sivil toplum kuruluşu 29 Mayıs 2019 burada toplandık ve bugünün Bilim Günü olmasını istediğimizi dile getiriyoruz. Bilim, Ar-Ge ve inovasyondan başka zenginliğe giden yol olmadığı gerçeğini ülkeyi yönetenlere sürekli hatırlatmak mecburiyetindeyiz. Osmanlı döneminde aydınlar bu yönde ses çıkarsa idiler, İngiltere, Fransa ve Rusya’da bilimler akademileri kurulup bilimin temelleri atılırken, makineleşmenin adım adım geliştiği çağlarda bu yönde sesler yükselse idi “hasta adam” denilmez, kurtlar sofrasına yem olmazdık. Dün ve bugün, Amerika’nın, İngiltere’nin, Almanya’nın, Rusya’nın, Çin’in, İsrail’in entrikalarına boyun eğmeyecektik. Onlar bizim üzerimizde oyun oynamaya, işbirlikçiler kullanmaya cesaret edemeyeceklerdi. Türkiye’de bugüne kadar bilim talebi ile yürüyüş veya basın açıklaması yapıldığı bilinmiyor. Belki biz ilk olacağız. Hiçbir siyasi grubu, kişiyi hedef almadan “Huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, Başka kurtuluş yok” düşüncemizi devleti yönetenlere, halka ve aydınlara duyurmaya çalışacağız. Bugün ve yarın Türkiye’yi yönetenlere bilimsiz olmayacağı gerçeğini seslendirmeyi sorumluluğumuz bileceğiz” Basın açıklamasında ayrıca katılımcı sivil toplum kuruluşları adına da Uygur Akademi Genel Sekreteri Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı’da bir konuşma yaparak Uygur Türkeri’nin bilme ve teknolojinin gelişmesine gösterdiği katkıları dile getirdi.

Avrasya Bir Vakfı