2019-2020 Açılış Konferansı
2019-2020 Açılış Konferansı
12 Ekim 2019
2019-2020 Açılış Konferansı
18 Ekim 2019

KAFASI KARIŞIK BİR ADAM

KAFASI KARIŞIK BİR ADAM

KAFASI KARIŞIK BİR ADAM

Yenişafak’ta köşe kadılığı yapan Yusuf Kaplan gençler için yüz kitaplık liste yayınlamış… İyi etmiş demek isterdim. Diyemiyorum. Sezai Karakoç’la Karl Marks’ı, Gazali ile Aristo’yu , İbni Arabi ile Spinoza’yı listeye alıp kendisi gibi kafası karışık insanlar yetişsin istiyor gibi geldi bana…

Yusuf beyefendi siz nasıl bir dünyada veya ülkede yaşamak istiyorsunuz? Bunun için hangi çözümleri savunuyorsunuz? İslâm İslâm demekle sonuca gidilse idi 63 ülkede 2 milyara yakın nüfus Filistin için Doğu Türkistan için bir şey söylerdi? Bir şey yapardı.

Patent nerede patent? Bilimin önemini, Ar-Ge’nin önemini anlatan bir tek kitap neden yok listenizde? Üretim nerede sizin listenizde? Zengin insanlar, güçlü ülkeler için Sezai Karakoç mu, Necip Fazıl mı, Rasim Özdenören mi, Muhittin İbni Arabi mi çare olacak? Bunların hangisinde bilime dair birkaç cümle var? Viyana’dan Polatlı’ya kadar çekilmemizin bilime sırtımızı dönmemiz yüzünden olduğunu anlatan kim var bu listede?

Biz zengin olmadan, ileri teknoloji üretmeden İslâm, İslâm diyerek mi işlerin üstesinden geleceğiz?

Yusuf Has Hacip, İbni Sina, İbni Rüşd, Osman Turan, Nurettin Topçu’nun yanına kimleri almışsınız? Nasıl bir listedir bu? Her derdin devası Nagehan Alçı’yı nasıl unutursunuz? Cennetmekan(!) Fetullah Hoca Efendi(!) hazretleri “Evladım seni bugünler için yetiştirmiştik Nagehan’ımızı neden unuttun?” diye sitem edebilir.

Cengiz Özakıncı’nın İslâm’da Bilimin Yükselişi ve Çöküşü, Perwez Hodbhoy’un İslam ve Bilim’i, İbn’ül Cevzi’nin Şeytanın Ayartması, Peyami Safa’nın Türk İnkılabına Bakışlar’ı neden yok listenizde? Abdülaziz Bayındır’ın Kuran Işığında Tarikatçılığa Bakış kitabı nerede? Nurettin Topçu’nun Amerikan Mektupları-Düşünen Adam Aranızda adıyla Dergahtan çıkan kitabına bir göz atın. “Şimdiki dindarlık” başlıklı 61-67. Sayfalar arasında yer alan makalesini köşenizde yayınlayın. Yüz kitaplık listeden daha çok hizmet etmiş olursunuz.

Hint, Budist, Brahman inançlarını derin Müslümanlık, tasavvuf diye takdim edenleri tanımadan nereye gideriz? Uyuşukluğu İslâm zannetmemizi mi istiyorsunuz? Tasavvuf, tarikat, cemaat diyerek Kuran’ı Kerim’i bir kenara bırakıp, İslâm’ı adeta dışlayıp yeni bir din uydurmaya çalışanları mı takip edeceğiz? Cübbeli’nin, Adıyamancıların, Çarşambacıların izinden mi gideceğiz? 12 yaşındaki kızları çarşafa sokmakla, 14 yaşındaki çocuklara sakal bıraktırmakla övünen, adına cemaat denilen, patent nerede deyince o da neymiş der gibi bakanları neden deşifre etmezsiniz?

“Müslümanların fakirleri zenginlerinden 500 sene evvel cennete gireceklerdir” sözünü hadis diye dolaştıranları, çok çalışmayı, üretmeyi, zenginliği ayıp sayanları Arnold Toynbee mi deşifre edecek? Müslümanlara fakirlik zenginlikten daha iyidir mesajı verenlerin Müslümanlara ne faydası var? Bunların yabancı istihbaratın işbirlikçileri olduğunu niçin anlatmazsınız?

Velhasıl Yusuf Kaplan beyefendi siz önce bahsettiğim kitaplara, bunları bulamazsanız benim “Bilim Teknoloji ve Derin Uykudaki İslâm Âlemi” kitabıma bir göz atın. Sonra ne yapmanız gerektiğine karar verirsiniz. 31.12.2019

Avrasya Bir Vakfı