Türk – Yunan İlişkileri Konferansı
7 Aralık 2019
TARIMLA KALKINMAK MÜMKÜN MÜ?
TARIMLA KALKINMAK MÜMKÜN MÜ?
14 Aralık 2019

ÖNCE YERLİ MOTOR

ÖNCE YERLİ MOTOR

ÖNCE YERLİ MOTOR

Hedef, proje, takvim …

7-8 yıldır yerli otomobil için basında haberler çıkıyor. Yetkililer konuşuyor. Babayiğit aranıyor. Aranan babayiğit bulundu. Bir değil dört babayiğit yapacak. Küresel bir marka olacak. Türkistan’da, Afrika’da da üretim yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Genel Kurulu’nda konuştu. “Gelin şu yerli, yüzde yüz yerli üretimi olan otomobilimizi Türkiye Odalar ve Borsalar camiası içerisinden çıkartalım” diye seslendi. Erdoğan, TOBB’a “Bu konuda her daim yanınızdayız” dedi.

Faruk Özlü, bakanlık görevine geldikten sonra konuyu tekrar incelediklerine işaret ederek, “Yeni bir iş modeli ortaya koyduk. Bu yeni iş modeli, özel sektörün önde olacağı, devletin de destekleyeceği bir model, yani özel sektör öncülüğünde bu çalışmanın yapılmasıdır.” diye konuştu. 6 Ocak 2016. Yerli otomobilin üretim yeri belli oldu! – Hükümet, milli otomobilin üretim yeri olarak Sakarya Karasu’da … 2016 yılı sonuna kadar 30- 40 araç üretilmesi planlanırken, 2018’de seri …. Bir habere göre Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile Sakarya Karasu taraflarında araştırma yaptı.

Birkaç yılda gelinen nokta bu…

İktidar olmadan koltuklarının altında dosyaları, projeleri, detayları olsa idi, doğru bir politika takip edilseydi yerli otomobil şimdi yollarda olur, dünya pazarında boy gösterirdi.

Ülkeyi yönetmeye talip olanlar “Projelerim var, en küçük detayına kadar çalıştım” derler ve avantajlı duruma geçmeye çalışırlar.

Profesyonellerin hedefleri olur, projeleri olur, neyi ne zaman yapacaklarına dair takvimleri olur.

Konu yerli otomobile, (aslında olması gereken yerli motor) yerli motora gelince; hedef, proje, takvim mafiş.

Fikir, proje, finansman, ekip, takvim…

Sayın Erdoğan’ın fikri varmış ki “Yerli otomobil için bir babayiğit” dedi. Şimdiye kadar hangi işe babayiğit aradık ki? Belki de yerli otomobil üretmemizi istemeyen tekellere başlayın aleyhimizde çalışmaya demek istendi? 1960 İhtilalini yapanlar bu işi altı ayda, gerçekte ise 120 günde bitirttiler. Devrim’in yapılacağı Eskişehir’deki fabrikaya bir subay görevlendirmişler. Her dakika işin başında. İş bitinceye kadar “Şu bir yürüse” demiş durmuş subayımız. Bir arkadaş da filmini yaptı. “Devrim

Otomobili” Gösterdi otomobilin nasıl başarıldığını, seri üretimini engellemek için çırpınan yerli işbirlikçileri. Şimdi görünürde olmasa da yerli işbirlikçiler, aldıkları maaşın hakkını vermek için binbir fitne içindedir. Attila İlhan bey ne diyordu? Haini en bol ülkeyiz.

Önce yerli motor; Yine yanlış adım atıyoruz. Belki eksik adım. Önce yerli motora ihtiyacımız varken yerli otomobil diyoruz . Oysa farklı niteliklere sahip, yakıt ve güç olarak beş beygirden bin beygir gücüne kadar motorun peşinde koşmamız gerekirken nelerle uğraşıyoruz? 6.5 beygirlik gücünde bir çapa makinem var. Bağı bahçeyi hallediyor. Çapa makinesinden iş makinesine, tank, uçak motoruna doğru bir an önce motor sanayiini yüzde yüz yerli hale getirmedikçe işimiz zor demektir. Siz motoru yaptırın, onun üstüne kaportayı koyacak binlerce babayiğit çıkar. Kimi otomobil yapar, kimi jip, kimi kaptıkaçtı, minibüs, otobüs, kamyon.

Trafik kazasında hayatını kaybetmiş bir gencimizin tasarladığı otomobiller var. Yoncatek şirketi fuarlara, sergilere götürüyor. Fevkalade tasarımlar. Siz yeter ki motoru halledin. Amasya’da gördüm, pancar motorunun üstüne kondurulmuş kamyonete benzer araçlar var. Halk bunu becerir. Kepçe, loder gibi iş makinelerinde ithalatçıların belini kıran HİDROMEK diye bir firmamız var. AR-GE üniteleri iyi çalışıyor. Gün gün yerlilik oranını artırıyorlar. Yeter ki destek olunsun.

Daha önce yazdım. Ankara’daki Bilim Teknoloji sempozyumunda İsrail’den katılan Prof. Rafael Nave ne demişti?

“Türkiye bilimde, teknolojide ilerlemek istiyorsa öncelikli birkaç alanı tespit edip bu alanları teşvik etmeli. Bu alanlar için gerekirse el becerisi de ithal etmeli.”

Bilim Teknoloji İçin İstanbul Çalışma Grubu olarak kaç kere ilan ettik: “İki tavşan kovalayan hiçbirini yakalayamaz. Türkiye teknoloji üreten ülke olmak için kırk tavşanı birden kovalama sevdasından vaz geçsin. Öncelikli iki-üç alana yoğunlaşalım.” “Atla deve değil” denir ya. İş bu kadar açık. Bu kadar net. Öncelikli alanı seç, teşvik et. Destekle. Garanti ver. Takvim yaptır. Kontrol et. Ve önceliği doğru tayin et. Hepimizin evlerimizden sonra en pahalı neyimiz var? Şehirdekilerin otomobili, köydekilerin traktörü. Sanayicilerin makinesi. Bunların en önemli, en çok para götüren tarafı motoru, şanzımanı, direksiyon kutusu. Motor bir makinedir. Teşvik edilmesi gereken birinci alanımız makinedir. Bunun için alim olmaya gerek yok. Görünen köy kılavuz istemez. Önce makine, sonra bilişim ve savunma sanayii. Savunmanın istediği uçak, tank, zırhlı araç, helikopter, savaş gemisi, füze de önce motor ister. Yazılım ister. Türk Motor Sanayiinin geliştirilmesi için gereken adımlar hemen

atılmalı. Elektrikli motora evet ama önceliklisi fosil yakıtlı motordur bu böyle biline. Fosil yakıtlısı da elektrikle, nükleer enerji ile işleyeni de hayata geçirilmeli. Dünya pazarına çıkarılmalı.

Kırımlı gazeteci İsmail Bey Gaspıralı’nın sözünü bir kere daha hatırlayalım. “Denizde gemisi, karada bankası, dünya pazarında malı olmayan milleti kimse adam yerine koymaz.” Ve bir söz daha… “Geri kalmış ülkeler problemlerine doğru teşhis koyamazlar. Doğru teşhis koysalar bile öncelik sırasına koyamazlar.”

Efendiler bırakın gururu kibiri. Önceliği seçmekte hata yapmak ayıp değildir. Şimdiye kadar ne hatalar yapmadık ki? İsterseniz Altay tankının motoru için Almanya’nın, Avusturya’nın: “Olur, verebiliriz” deyip de nasıl oyalayıp kandırdıklarını açıklayın. Görüşme tutanaklarını basına sızdırıverin. Açıklarsanız halkta milli şuur daha da pekişir. Kendimize güvenmekten başka çare olmadığını anlarız.

Bismillah deyip yerli motor için proje sipariş edin. Ekip kurup sorumluluk verin, takvim isteyin, gerekli teşvikleri, garantileri verin. Kontrol edin. Devlet değil özel sektör yapsın. Devlet kötü bir üreticidir. Yarın yeni bir yönetim gelir, bakan beyin bacanağı, müsteşar beyin kızı, başbakanın sınıf arkadaşı derken her zaman olduğu gibi işin suyu çıkar.

Öncelik yerli motor sanayiidir.

Lütfen gereğini yapın.

6 Temmuz 2017/İstanbul

Projenin başnda ….. varmış.

Hürriyet’te çıkan bir yazı çok ilgi görmüş.

 Farklı güçlerde yerli motorumuz olsa onun üstüne bin çeşit kaporta yapar, farklı sistemler ekler, otomobil, minibüs, kaptı kaçtı, kamyon, traktör, iş makinesi, tank vs. yaparız. O zaman Birinci önceliğimiz farklı güç ve özelliklerde motorlar yapmaktır. Bunun için ne lazım. Proje, ekip, finansman. Sorumluluk verilir, zaman tayin edilir. Devlet değil özel sektörün işi bunlar. Babayiğit kendisi çıkmıyorsa siz seçeceksiniz. Benim babayiğitim sensin deyip her türlü desteği vereceksiniz. İş Bankası, OYAK, TOBB ve bazı büyük holdingler bu işe ortak olmalı. Bu  kuruluş  farklı tip, yakıt ve güçte motorları üretmeli. Bunun son teknoloji olması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Ankara’da yapılan Bilim Teknoloji sempozyumunda

Yaygın inanış 3

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bundan birkaç yıl önce, “Türkiye’de yerli otomobil yapmak için bir babayiğit arıyorum” şeklinde çağrısı olduğunu anımsatan Özlü, bunun üzerine bakanlık bünyesinde TÜBİTAK tarafından yerli marka ile ilgili çalışma başlatıldığını bildirdi.

Erdoğan’ın çağrısı üzerine, TOBB Baş

Çok mu imkansız?

Yerli otomobildeki patinaj…

Fikir, proje, ekip, finansman… Bilim Teknoloji meselesinde çözümün sihirli formülü bu. Yerli otomobilin en önemli bölümleri neler? Motor, differensiyel, şanzıman v.b.

Volvo’yu niye kaçırdınız?

Jaguar satıldı, Dacia satıldı,

kanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Evet biz varız, bu işi yaparız” demesini son derece olumlu bulduklarını vurgulayan Özlü, “Zaten Sayın Başkan, bizim ortaya koyduğumuz iş modelinde aradığımız ana yükleyiciyi ifade ediyor. Bu akşam TOBB Başkanı ile bir toplantımız var, bu toplantıda yeni modelin esaslarını görüşeceğiz, konuşacağız.” ifadesini kullandı.

Bakan Özlü, “Yerli otomobil konusunda bir tarih verilebilir mi?” sorusuna, “Özel sektör öncü ve yüklenici olacak. Onlarla anlaşmaya vardıktan sonra tarih konusunda kesin konuşmak daha doğru olur. Ancak bizim hedefimiz 2019’da ilk modelin ortaya çıkmasıdır.” yanıtını verdi.

Faruk Özlü, Türkiye’nin otomotiv sektöründe, sanayisinde son derece iyi ülkelerden birisi olduğuna dikkati çekti.

www.sabah.com.tr/haberleri/yerli-otomobil 

Yerli Otomobil Haberleri – Son Dakika Yerli Otomobil Gelişmeleri

Yerli Otomobil haberleri ve son dakika gelişmeleri için tıklayın! Yerli Otomobil ile … 02.07.2017 Ekonomi Yerli otomobilde ‘babayiğit‘ yıl sonuna kadar netleşecek.

www.milliyet.com.tr › Ekonomi › Haber

Yerli otomobili bir değil dört babayiğit olacak – Ekonomi Haberleri

  1. 24 Oca 2017 – Yerli otomobili devletin yüzde 49 hissesine sahip olduğu bir konsorsiyumun üreteceği öğrenildi. Konsorsiyumda en az 3-4 firmanın yer alması …
  2. video

https://www.milliyet.com.tr/milliyet-tv/yerli-otomobilin-prototipinin-kamuflajli-goruntusu-4606427

Yerli otomobil çalışmalarının detayları belli oldu. Yerli marka otomobilde yeni iş modeli uygulaması yapılacak. Devletin en fazla yüzde 49 hissedar olacağı bir konsorsiyum oluşturulacak. Konsorsiyumda 3-4 firmanın yer alması bekleniyor. Türk tasarımı ile taksi modeliyle başlayacak bir elektrikli otomobil üretiminin dizaynı için dünyaca ünlü isimlerle görüşmeler gerçekleştirilecek. Dünyaca ünlü Türk tasarımcılara ortak çalışma teklif edilmesi planlanıyor. Tasarımcıları ikna etmek amacıyla yüksek maaş verilebilecek. Otomotiv sektöründen edinilen bilgilere göre yerli otomobil için dünya otomobil devlerinin tasarımlarını yapan Murat Günak ismi ön plana çıkıyor. Aracın son hali daha önce tanıtımı yapılandan tasarım ve içerik olarak farklı olacak. İlk üretim modeli ise sedan.

ASYA VE AFRİKA’YA FABRİKA

Küresel bir marka oluşturmayı hedefleyen hükümet bu kapsamda özel sektörle kapsamlı bir yol haritası belirliyor. Edinilen bilgilere göre masada yerli otomobilin Türkiye’de tutmasının ardından öncelikli olarak komşu ve çevre ülkelere ihracatı bulunuyor. Sonraki aşamada ise küresel bir marka olmak için Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika gibi halihazırda Türkiye’de üretilen yabancı otomobillerin satışının yapıldığı yerlerde üretim tesisleri kurulması da yer alıyor.

Yerli otomobili bir değil dört babayiğit olacak

Yerli otomobili devletin yüzde 49 hissesine sahip olduğu bir konsorsiyumun üreteceği öğrenildi. Konsorsiyumda en az 3-4 firmanın yer alması beklenirken, yerli otonun tasarımında dünyaca ünlü Türk tasarımcılarla çalışılacak.

İşte yerli otomobili yapacak ‘babayiğit’ler 11 Mart 2014

TÜBİTAK destekli projede finale 20 projeden sadece 6’sı kalabildi.

A+A

Kazananın hükümet tarafınan 100 milyon TL teşvikle ödüllendirileceği TÜBİTAK destekli elektrikli araç projesinde finale Hema Endüstri (Magna), Karsan, Isuzu, Derindere, Hisarlar ve Malkoçlar isimli şirketler kaldı. Hükümetin, bir tek proje yerine ‘Ortak çalışın’ diyebileceği belirtiliyor.

Hürriyet’ten Emre Özpeynirci’nin haberine göre; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın ‘yerli otomobi üretimi konusunda aradığımız babayiğiti bulduk’ açıklamasının ardından gözler TÜBİTAK destekli elektrikli araç projesinde finale kalan projelere çevrildi. Kazananın Hükümet tarafından 100 milyon TL teşvikle ödüllendireceği projede finale kalan 6 proje; Hema Endüstri ve Magna ortaklığı, Karsan, Isuzu, Hisarlar, Malkoçlar ve Derindere’den oluşuyor. Kazanın mart ayında açıklanması beklenen projede hem elektrikli otomobil hem elektrikli ticari araç modelleri yer alıyor.

Hema Endüstri, Magna’nın Mila modelinin üzerinde geliştirdiği elektrikli otomobille finale kalırken, Karsan ise New York için geliştirdiği taksi projesinin elektrikli versiyonu ile finale adını yazdırdı. Isuzu ve Hisarlar ticari araç, Malkoçlar ve Derindere ise elektrikli otomobil projeleriyle yer aldılar. Projede yer alan firmalara yakın kaynaklar kazananın tek bir projeden oluşmama ihtimalinin olduğunu da belirterek, “Pil, yakıt hücresi, elektrik motorunu ortak yapın diyerek, paylaşıma yönlendirebilirler” açıklamasını da yapıyor. TÜBİTAK, geçen yılın Temmutz ayında yaptığı açıklamada yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek yerli elektrikli araç üretimi çağrısına 20 proje başvurusu yapıldığını ve bunlardan 10’unun ilk aşamayı geçtiğini duyurmuştu. ‘Elektrikli Araç Teknolojilerinin Gelişirilmesi’ başlıklı çağrıya 20 proje başvurusu gelmiş ve başvurular üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) ile Elektrikli Araç Üretici Kuruluşlarının (AÜK) oluşturduğu konsorsiyumlar tarafından yapılmıştı.

20 projeden 6’ya indi

Üretilecek elektrikli aracın segmenti yurt içi ve yurt dışı pazar imkanları ve rekabet şartlarına göre üretici kuruluşlar tarafından belirlenmişti. Tamamı yerli firmalar tarafından yapılan başvurular arasında 12 otomobil, 3 hafif ticari araç, 2 otobüs projesi yer almış, 3 projede ise segment belirtilmemişti.
Sonuç olarak TÜBİTAK’a yapılan 20 proje başvurusu mali ve teknik olarak değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonunda 10 proje elenirken, kalan 10 proje “Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazanmıştı. Bu 10 proje arasından da 6’sı finale adını yazdırmıştı

Yerli Otomobilin Motorunu Üretecek Firmanın Sinyali Verildi

Yerli otomobille ilgili yeni bir detay ortaya çıktı. Elektrikli aracın motorunun Zorlu Holding tarafından üretilmesi için çalışma başlatıldı. Şirketin hisseleri coştu.

BÜLENT ERANDAÇ

Bülent Erandaç  

SMS

14 Kasım 2012, Çarşamba 

Yerli otomobil yapacak iki babayiğit kimler?

Türkiye, son 10 yılda, savunma sanayinde çok önemli projelere imza attı.
Milli savaş gemisi, uydu, insansız hava aracı, küçük uçak geliştirdi.
Zor görünenleri başaran Türkiye, ‘Neden acaba yerli otomobilini yapmıyor?’ sorusu akla geliyor.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, önceki gün katıldığı bir TV programında, yerli otomobil ateşini yeniden yaktı. Çağlayan, yerli otomobil üretimine ilişkin bir soruyu “1-2 tane babayiğitle görüşmeye başladık” diyerek karşıladı.
Yerli otomobil konusunda yaptığı açıklamanın arka planına bakmak için küçük bir araştırma yaptım. Önemli gelişmelerin olduğunu, bu işi de yapma noktasına geldiğimizi, hatta olası yerli otomobilin satış fiyatının bile konuşulmaya başlandığını öğrendim.
Bakan Çağlayan’ı uzun yıllardır tanıyorum. Ciddi, çalışkan, tuttuğunu koparan bir sanayici olarak tanınıyordu.
Şimdi, başarılı bir siyasetçi profili çiziyor. Yerli otomobil işini de sarılmış, sonuca doğru yürüyor. 

İki babayiğit 
Bakan Çağlayan, yerli otomobili yapacak ‘iki babayiğit’in ismini vermezken, “Firmalar dışarıdan, ama Türkiye’de de olan bir şey. Ümit ediyorum ki, inşallah şu anda benim bire bir yapmış olduğum görüşme bu. Herhalde iyi bir seviyeye gelecek” yanıtını verdi. Çağlayan, devamla, “Şu anda babayiğit adayı var, namzetler var. İnşallah bu konuda Sayın Başbakanımız’ın Türk sanayisi, Türk ekonomisi adına yapmış olduğu bu çağrı inşallah yerini bulacak. Ümit ederim güzel bir haber gelecektir” diye konuştu. 

Koç’un işareti 
Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, bu yılın başında, ‘yerli otomobile’ ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. O konuşma ile Bakan Çağlayan’ın açıklamasını üst üste koyunca, babayiğitlere doğru yaklaştım.
Mustafa Koç’un açıklamasına bir hatırlayalım: “Ford Otosan, 10 yıllık perspektifte yapacağı yatırımları açık bir şekilde ortaya koydu.
Yaklaşık 1.2 milyar euroluk bir yatırım gerçekleşecek önümüzdeki 10 yıllık perspektifte. FIAT’a gelirsek, TOFAŞ’ta da özellikle binek araba konusunda ortağımız FIAT’la çok yakın çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmada kendilerinden teknik destek istedik ve bunu bize sağlayacaklarını belirttiler. Bu araba TOFAŞ tarafından yapılacaktır. Dolayısıyla bu konu üzerinde çok ciddi ortağımız FIAT’la TOFAŞ için çalışıyoruz.”
Mustafa Koç, “Hükümetle bu konuyla ilgili temaslarımız var.
OSD (Otomotiv Sanayii Derneği) üzerinden kendilerine önerilerimizi de sunduk; bu işin nasıl olacağına dair. Dolayısıyla çok yakın bir şekilde çalışma içerisindeyiz” diye konuşuyordu. 

20-22 bin TL 
Otomotiv sektörünü iyi bilen dostlarım, ’20-22 bin TL’yi geçmeyecek bir rakam üzerinde duruluyor’ tüyosunu verdiler.
Otomotiv Sanayi Derneği devrede. ‘Yerli otonun yatırım tutarı 2.5 milyar euro olur’ deniyor.
En geç 2017 yılına kadar, 200 bin adet yerli otomobil üretilmesi planlanıyor. Üretimi tamamen Türk özel sektörü gerçekleştirecek; hükümet sadece teşvik verecek. Bu teşvikler, ‘stratejik ürün’ sınıfıyla sağlanacak. Teşvik kapsamında, sıfır faizli kaynak, vergi ve prim yükümlülüklerinin kaldırılması, bedelsiz arsa gibi düzenlemeler bulunuyor.
2012 yılı Şubat ayında, Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) yaptığı bir araştırma vardı. ‘Yerli Marka Otomobil Araştırması’, Türk insanının yerli marka otomobilin Türkiye’de geliştirilmesine ve üretilmesine olumlu baktığını göstermişti.
Araç satın alımında en etkili kriterin yakıt tasarrufu olduğu ortaya çıkmıştı.
Türkiye’de yerli marka üretilmesi durumunda binek, sedan, 1.6 litre ve yakıtı dizel araç tercih edileceği de araştırmayla belirlendi. 

Marka için anket 
Yerli otomobil için son nokta konulunca, Türkiye ve Avrupa’daki Türkler tarafından, bir isim belirlenmesine yönelik anket yapılmasının düşünüldüğü söylendi. 
Bu vesile ile bir konuyu daha duydum. Üçüncü Boğaz Köprüsü’ne verilecek isim için de, ulusal çapta bir çalışma yapılması planlanıyor.